27 listopada 2019

Zmień swój umysł, by zmienić swoje ciało

Dzięki tej lekturze możesz nie tylko nauczyć się jak wyznaczać cele zgodne z własnymi wartościami, ale także wprowadzać uważność do swojego codziennego funkcjonowania, zwiększyć samokontrolę i zmienić szkodliwe nawyki, rozwijając trwałą motywację w dążeniu do wyznaczonych przez siebie celów.Książka „Pożegnaj wagę” autorstwa słynnego Russa Harrisa oraz Anny Bailey i Josepha Ciarrochi, będąca zbiorem uważnych praktyk i ćwiczeń, jest pomocna nie tylko dla tych, którzy pragną zrzucić kilka kilogramów. Jest też drogowskazem dla tych, którzy chcieliby nauczyć się podejmować bardziej świadome decyzje. Jej warsztatowa formuła, obfita w samoopisowe metody pracy (testy, tabele) umożliwia zauważenie, w jakich procesach czy schematach myślowych tkwi źródło “problemów” z wagą. Istotą tej praktyki jest akceptacja siebie samego, swoich możliwości oraz świadome zaangażowanie się w dokonywane wybory, które mają wpływ na to, jak czuje się nasze ciało i my w nim.
Bardzo istotną umiejętnością w odzyskiwaniu kontroli nad swoją wagą jest  odróżnianie prawdziwego, fizjologicznego głodu od głodu powodowanego przeróżnymi psychologicznymi mechanizmami. Zapewne większość z nas doświadczyła osobiście wielu sytuacji w życiu codziennym, w których potraktowaliśmy jedzenie jako antidotum na nudę, napięcie czy stres, bądź z oszczędności czasu wpychaliśmy w siebie bezrefleksyjnie wątpliwej jakości posiłki typu fast food. Takie działania z łatwością i w zawrotnym tempie doprowadzić mogą do przybrania na wadze. Jeden z rozdziałów został w całości poświęcony identyfikowaniu indywidualnych wzorców jedzenia z powodów innych niż głód oraz odkrywaniu zdrowszych zwyczajów zaspokajających takie potrzeby.
Terapia akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy, „ACT” z języka angielskiego znaczy “działaj”) to metoda psychoterapii bazująca na mindfulness, opierająca się na pełnym zaangażowaniu się we własne życie i uważnym podejmowaniu decyzji.
Niewątpliwą zaletą tej książki, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z terminem ACT, są dziesiątki przykładów “z życia wziętych” od osób stosujących tę technikę z powodzeniem, w rezultacie ciesząc się nie tylko upragnioną wagą, ale również zdrowiem i satysfakcją z życia i podejmowanych w nim działań. W odróżnieniu od setek poradników dotyczących obniżenia wagi, w książce nie znajdziemy wytycznych dotyczących tego co i w jakich ilościach jeść, by chudnąć. Uzyskujemy tylko wskazówki dotyczące prawidłowych proporcji produktów, które zjadamy, zgodne z piramidą żywieniową.
Podsumowując, polecamy powyższą pozycję osobom chcącym popracować nad świadomym wyznaczaniem celów nie tylko związanych z utratą wagi, ale także chcącym wykorzystać mindfulness w bardzo praktyczny sposób, dbając o swoje zdrowie i jakość życia.
Katarzyna Miszczuk

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza