26 kwietnia 2018

Elastyczność psychologiczna

Kto z nas nie doświadcza trudnych męczących myśli, które nie pozwalają nam spokojnie egzystować, pracować, a często nawet odpoczywać czy spać? Chyba nie ma takich osób. Myśli kłębią się w naszej głowie, czasem bardzo hałaśliwie i natarczywie, kreując czarne scenariusze i interpretując rzeczywistość w najbardziej negatywny sposób. Oczywiście ma to ogromny wpływ na nasz nastrój, samopoczucie, chęć do życia czy raczej jej brak. Nie trzeba dodawać, że wpływ negatywnych automatycznych myśli jest… negatywny, dołujący, zniechęcający, hamujący i czasem przerażający.


Kelly Wilson, jeden z twórców terapii akceptacji i zaangażowania (ACT) podkreśla, że niezbędnym elementem do lepszego funkcjonowania jest większa elastyczność psychologiczna, która polega na poszerzaniu perspektywy i pozwalaniu na odczuwanie tego, co jest, co się właśnie dzieje, a nie usilne, kompulsywne szukanie rozwiązań trudnej sytuacji i szybka redukcja objawów. Autorzy książki "W sieci natrętnych myśli" zachęcają nas do rezygnacji z naszego typowego podejścia: nie chcę tego czuć! muszę coś zrobić, żeby to przykre uczucie odeszło! Mówią nawet: zaproś lęk i niepewność do domu, poczęstuj herbatą. My zazwyczaj robimy przeciwnie, wszystko co może odepchnąć te przykre uczucia. Wiemy jednak, że to nie działa, i tak wracają w najbardziej nieproszonych momentach.W książce znajdziemy jasne wyjaśnienia dlaczego lęk i inne trudne emocje są nieodłącznym elementem naszego przeżywania. A także proste ćwiczenia, jak możemy zmieniać podejście do natrętnych myśli i czarnowidztwa. Dzięki temu zaczynamy bardziej rozumieć, że myśli to nie jestem ja, że to tylko komentarz do faktów. Praktyka uważności tu bardzo pomaga i sprzyja poszerzaniu świadomości. Uczymy się akceptacji wszystkiego, co życie przynosi, nawet trudności, co tak bardzo stoi w przeciwieństwie do wszechobecnej gloryfikacji przyjemności i unikania wszelkich niewygód. Przy czym ta akceptacja nie jest ponurą rezygnacją, ale otwieraniem się na rozmaite możliwości i życie w pełni.
Dlatego podejście ACT jest takie rewolucyjne i może przynieść dużo spokoju w tym świecie pełnym turbulencji.

Ewa Kaian Kochanowska

Kelly G. Wilson PhD,‎ Troy DuFrene, "W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem"
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2018

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza